St James CE Primary School

Governor Information

Headteacher Governor:Michelle Marsh
Date Appointed:26/03/2015
Appointed by:Ex-Officio
Committee:Curriculum and Standards
Resources and Finance
Pay
Meetings Attended 2016-2017:9/9
Staff Governor:Taryn Christmas
Date Appointed:24/05/2014
Appointed by:Staff Election
Term Ends:23/05/2018
Roles:Website
Committee:Curriculum and Standards
Meetings Attended 2016-2017:3/6

Foundation Governor:Rev. Thomas Wharton
Date Appointed:12/09/2013
Appointed by:Ex-Officio
Roles:R.E. and Church School Link
Committee:Curriculum and Standards
Headteacher Performance
Management
Meetings Attended 2016-2017:6/6

Foundation Governor:Karen Wiseman
Date Appointed:11/05/2014
Appointed by:Diocese
Term Ends:10/05/2018
Roles:Building Liaison
Committee:Curriculum and Standards (Chair)
Headteacher Performance
Management
Meetings Attended 2016-2017:6/6

Parent Governor:Nicola Halton
Date Appointed:26/04/2015
Appointed by:Parent Election
Term Ends:25/03/2019
Roles:Maths
Health and Safety
Committee:Resources and Fianance (Vice Chair)
Pay
Meetings Attended 2016-2017:7/7

Parent Governor:Paul Halliday
Date Appointed:19/12/2017
Appointed by:Parent Election
Term Ends:18/12/2021

Co-Opted Governor:Joanna Allen
Date Appointed:26/03/2015
Appointed by:FGB
Term Ends:25/03/2019
Roles:Chair of Governors
Committee:Resource and Finance
Meetings Attended 2016-2017:7/7

Co-Opted Governor:Heather Rudd
Date Appointed:26/03/2015
Appointed by:FGB
Term Ends:25/03/2019
Roles:Child Protection
Health and Safety
Building Liaison
Committee:Curriculum and Standards
Meetings Attended 2016-2017:6/6

Co-Opted Governor:Sharon Everard
Date Appointed:17/03/2016
Appointed by:FGB
Term Ends:16/03/2019
Roles:EYFS
Committee:Resources and Finance (Chair)
Pay
Meetings Attended 2016-2017:5/7

Co-Opted Governor:Elizabeth Vernon-Wilson
Date Appointed:03/04/2015
Appointed by:FGB
Term Ends:02/04/2020
Roles:Development and Training Governor
Committee:Curriculum and Standards (Vice Chair)
Meetings Attended 2016-2017:4/4

Co-Opted Governor:Mitch Coles
Date Appointed:23/11/2017
Appointed by:FGB
Term Ends:22/11/2021
Roles:Vice Chair of Governors
Health and Safety
Website
Committee:Resources and Finance
Headteacher Performance Management
Meetings Attended 2016-2017:6/7

Previous Governors:
Local Authority Governor:Harry Hellier
Resigned:17/11/2017
Meetings Attended 2016-2017:4/7
Foundation Governor:Lisa Fletcher
Term Expired:13/02/2018
Meetings Attended 2016-2017:4/6